Jakich pracowników jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy zaczynają mieć coraz większe problemy z zatrudnieniem pewnych pracowników, na dzień dzisiejszy ma taki problem około 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze ma miejsce na całym świecie, a nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to skutkiem paru różnych powodów i z pewnością z takiego obrotu sprawy cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak bardzo duża i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się również stolarze, hydraulicy oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele i knajpy również nie mają łatwo jeżeli zamierzają rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Obecnie coraz częściej można zobaczyć w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o dobrych pracowników. Firmy które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.