Awans i praca – garść obserwacji od rekruterów

Przekonaliśmy zaproszonego przez nas rekrutera z prestiżowego vortalu ogłoszeń o pracę szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. działań, którymi można wesprzeć własną karierę. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

CV odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym. Z tego powodu zanim wyślesz swoje CV danemu przedsiębiorcy, gruntownie je przeanalizuj pod względem ewentualnych omyłek. Wypada bowiem wiedzieć, iż jest kilka rażących i niestety nagminnie powtarzających się uchybień w curriculum vitae. Jakiego typu?

1. Zbytnie rozdrabnianie się albo nadmiar oczywistości
Podczas pisania życiorysu zawodowego trzeba utrafić w złoty środek. CV nie ma być historią naszych losów bądź obszernym wypracowaniem, stąd trzy czwarte strony w dziedzinie swoich zainteresowań to bez wątpienia przesada. Nie powinno się jednakowoż podążać w stronę przeciwną, tzn. stosować zbyt wielu ogólników. Na przykład pisząc o swoim wykształceniu, warto wskazać konkretną szkołę wraz z adresem, kierunek, który ukończyliśmy, jak również lata nauki. Tego typu wzmianka jest precyzyjna i daje rekruterowi wystarczającą wiedzę odnośnie do naszego wykształcenia. W przypadku gdy zamierzamy nadmienić o własnych zainteresowaniach, nie wymieniajmy ich w jednej linii, nie piszmy również nieustannie występujących sformułowań pokroju: lubię literaturę (jaki gatunek czytasz najczęściej?), lubię kino (jakiego typu?), lubię muzykę (delektować się muzyką, nucić, grać na gitarze?). Tego typu truizmy nie zawierają tak naprawdę żadnych wartościowych informacji o nas. O wiele lepiej napisać niewiele, ale konkretniej, np.: interesują mnie publikacje pióra Andrzeja Sapkowskiego, pasjonuję się filmami Christophera Nolana, lubię rysować martwą naturę (uzyskałem pierwsze miejsce podczas wernisażu ……….) itd. Tego rodzaju informacje potwierdzają, że posiadamy bezsprzecznie wymierną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zamiłowania nie stanowią wyniku ślepego trafu.

2. Zanadto rozbudowane curriculum vitae
Nagminnym mankamentem jest także przesadnie długie CV. Optymalną długością jest jedna, najwięcej dwie strony A4.

3. Niedostatek klarowności, niezbyt wyrazisty dokument
Układając curriculum vitae, trzeba zachować właściwy układ, który nada mu klarowność i da taki efekt, że curriculum vitae będzie przystępne. Niedostatek wspomnianych rzeczy może skutkować tak, że pracodawca nie zmotywuje się do przeanalizowania naszego dokumentu.

4. Nieodpowiednie formatowanie
Właściwie ułożony dokument to dokument wyrazisty. Stąd tworząc życiorys zawodowy, zadbaj np. o standaryzację sposobu wyszczególniania lat bądź chronologiczne wypunktowywanie istotnych fragmentów przeszłości. Według obowiązujących standardów musisz też poszeregować swoją edukację oraz doświadczenie od najświeższych do najstarszych faktów. Stroń także od manualnego formatowania – niedobór akapitów, manualnie opracowane listy lub ręczne ustawianie obszaru dokumentu prezentują się szczególnie niedbale.

5. Nietrafiona fotografia
Kardynalnym błędem, który niestety nagminnie powtarza się w CV, jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, że wciąż przewijają się osoby dołączające do CV zdjęcie z wakacji lub zdjęcie z ukochanym pupilem. Tego typu przypadki są nieakceptowalne. Jeśli nie wykonaliśmy stosownego zdjęcia nadającego się do wspomnianego życiorysu – nie dodawajmy go wcale, zważywszy, że nie jest to obowiązkowe. Przecież o fakcie, czy zostaniemy zatrudnieni, nie przesądzi nasz wygląd, lecz nasze zdolności.

6. Uchybienia ortograficzne i stylistyczne
CV pełne niedociągnięć dowodzi niestaranności, stąd zanim upublicznisz bądź wydrukujesz CV, zweryfikuj, czy jest ono bez zarzutu. Spróbuj usunąć pomniejsze lapsusy, skontroluj przecinki i harmonię wypowiedzi.

Autor: Darmowe szukampracy.pl