W jakiej sytuacji przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W miejscu pracy wielu ludzi spędza większość swojego życia, niekiedy będzie to nawet kilkanaście na dobę. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duże napięcie i stres bardzo negatywnie wpływają także na stan zdrowia pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, będzie brakowało jakichkolwiek chęci do rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek niejednokrotnie wystarczy zmiana pracodawcy, żeby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co wcale nie oznacza, że zaczyna się wszystko od początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, dużo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważną rzeczą jest także to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można się zastanowić nad spotkaniem z zawodowym doradcą, dość często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.