Czemu coaching nie jest lekiem na rozwiązanie każdego problemu.

Coaching jest niezwykle popularnym w wielu kręgach hasłem. W największym skrócie będzie to wsparcie innych ludzi w tym, żeby mogli jeszcze lepiej funkcjonować i wspinali się na wyżyny umiejętności i możliwości. Coaching wiąże się nierozerwalnie z osobą trenera, rolą którego będzie pomaganie takiej osobie w zdobyciu określonych celów.

Przez ostatnie lata dookoła coachingu wyrosło wiele mitów, jakie wynikają z różnych powodów. Część osób w tym widzi lekarstwo na każdy problem w życiu osobistym i zawodowym, z kolei inni ulegają modzie, nie do końca mając świadomość, o co w tym tak naprawdę chodzi. W rezultacie może to wszystko doprowadzić do nierealnych oczekiwań, a potem niezbyt miłych rozczarowań.

Częstym problemem jest na przykład nastawienie, że jeżeli ma się już coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanej zmiany bez większego wysiłku jeśli chodzi o pracę swojego podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja znacznie inaczej będzie wyglądać. Coach ma być osobą, która wskazuje cele i motywuje do działania, lecz całą pracę i tak będzie musiała wykonać dana osoba.

Kolejnym z problemów będzie uważanie, że samo spotykanie się z coachem, jego doświadczenie i osobowość dadzą bardzo szybko efekty, często stwierdzenie takie będzie się słyszało od przełożonych czy kolegów. A przeważnie po odbyciu kilku sesji wychodzi, że wszelkie zmiany będą wymagać jednak dużego zdeterminowania i ciężkiej pracy, i szybko zaczyna się pojawiać rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching ma jedynie ujemne strony i wcale się nie sprawdza, ponieważ mimo wszystko będzie to technika cechująca się naprawdę sporą skutecznością i efektywnością. Będzie jednak wymagać odpowiedniego podejścia w zasadzie od początku, wiele problemów się bowiem bierze z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Jeżeli ktoś świadomie będzie się decydował na zrobienie jakiś zmian w życiu, które prowadzi i jest zdeterminowany, żeby to wykonać, to obecność coacha na pewno mu w tym pomoże. W pierwszej kolejności będzie on pokazywał ścieżkę, jaką warto podążać, aby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w odpowiednią stronę.