Jakich pracowników najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem wykwalifikowanych ludzi na różne stanowiska, obecnie ma taki problem około 45 procent firm. Jak można dostrzec, taka tendencja występuje dużej ilości gospodarek, zaś Polska znajduje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Wynika to z kilku przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle duża i obejmuje dużo zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadają usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju restauracje oraz hotele także nie mają prosto jeżeli zamierzają znaleźć rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zobaczyć w licznych branżach coraz większą walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim są podwyżki pensji.