Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najniższy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja występuje w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi kusi się pracowników. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku liczba osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od dwustu lat, a cały czas mimo stosowania ogromnej ilości maszyn i urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.